Showing posts with label Firefox. Show all posts
Showing posts with label Firefox. Show all posts

Wednesday, 26 November 2014

Networking Homework Help: There is an ever growing range of physical media being offered such as fiber...

Q)There is an ever growing range of physical media being offered such as fiber, coax, satellite, IP over power lines, a number of wireless technologies, and more. Recently, the telephone companies announced 4G wireless communications and the IEEE has WiMax at Gigabit rates. What criteria would you use to select technologies for your business and for your home?
Sol:
The following are the criteria being used to select technologies for my business:
a) Multiple connections with maximum speed.
b) Higher bandwidth with lesser price.
c) Unlimited downloads with no additional charges.
d) Unlimited access within the coverage area irrespective of the machines being used.
e) Full time high speed networks without any congestion.

The following are the criteria being used to select technologies for my home:
a) Not more than two connections at a time.
b) Very lesser cost, irrespective of download limits.
c) Limited access but reduction in the monthly bill.
d) Moderate speed and bandwidth, irrespective of the congestion.
e) Lesser monthly rentals provided there are additional charges for download if it crosses the available limit.


General Assignment Help: How to define a portfolio of Outsourced information technologies services...

Q) How to define a portfolio of Outsourced information technologies services??

Sol: 
Portfolio of Outsourced Information Technologies services can be defined as identifying and understanding the customer requirements, also providing a way to communicate the value that the IT organization delivers to the business. The portfolio of IT services also allows the IT organization to say to the business, “Here is what we deliver to you”. Ultimately, it is the list of what customers ‘buy’ from the IT organization by paying the Organization.


Read and Answer: De-noising sea noise data....

1) De-noising sea noise data
This work presents De-noising sea noise data and also how data from a marine seismic survey, which is highly contaminated by noise, was de-noised through the use of a time-frequency filter. In addition to the present standard work flow designed to remove cavitation noise, strumming noise and swell-noise. We introduce a new approach to track seismic interference. This is done by applying time-frequency de-noising on the slowness that gathers. As a motivation and background for the processing we also explain some of the techniques behind the generation of the many different noise types.

The end story is that even in case low if there is a low quality input data then also it can be turned into high quality seismic sections. Even though the dataset used is only one, the results and its methodologies represented here are considered to be general, and should be definitely applicable to a large number of seismic surveys.


Questions:
a) Name the two components which seismic data consists of? 
b) What is the second problem in this dataset?
c) What is the frequency range of swell noise?
d) What is the frequency range of hydrostatic pressure variation noise?
Sol:
a) signal and a noise component
b) Swell-noise
c) (1-10(15)Hz)

d) (0-1(2)Hz)

Monday, 24 November 2014

Chemistry Assignment Help: What is the equilibrium concentration of H2S...

Q)Kc = 2.6 × 10^8 at 825 K for the reaction

2H2(g) + S2(g) <===> 2H2S(g)

The equilibrium concentration of H2 is 0.0020 M and that of S2 is 0.0010 M. What is the equilibrium concentration of H2S?

1. 0.0010 M
2. 1.02 M
3. 10 M
4. 0.10 M

Sol:
Kc = [H2S]2/[H2]2*[S2]
2.6*108 = [H2S]2/[0.002]2[0.001]

Hence equilibrium concentration of [H2S]= 1.02M

Sunday, 23 November 2014

HomeWork Help: Count back from the secondary after the last frame? Assume error-free operation..

Q) Assume that the primary HDLC station in NRM has sent six I-frames to a secondary. The primary’s N(S) count was three(011 binary) prior to sending the six frames. If the poll bits are in the sixth frame, what will be the N(R) count back from the secondary after the last frame? Assume error-free operation.

Need a quick solution to this question? Comment on this post!!!

Saturday, 22 November 2014

Database Queries: Write and execute the SQL commands..

New data types
Q) You are going to create new table to be housed in the USERS01 tablespace.
The table name will be METALS and will be used to store a description of various metals. The following offers some additional direction on how the table should be created.

* The table shall have a primary key called METALS_ID.
* An inline primary key constraint shall be defined. The constraint name shall be METALS_ID_PK shall be used.
* An addition column of METAL_DESCRIPTION shall be added to the table definition.
* A unique constraint on METAL_DESCRIPTION shall be added to the table definition. The constraint name shall be METAL_DESC_UK shall be used.
Can you write and execute the SQL commands.

Need a quick solution to this question? Comment on this post!!!

Physics Homework: Reduce to a single resistor..


1). Reduce to a single resistor. Go step by step and indicate the series or parallel combinations being reduced.



Sol:

Step1: R3||R4 and R6||R7

R34 = 220*470/(220+470) = 150ohms

R67 = 330*680/(330+680) = 222.2ohms

Step2: R34(series)R2 and R67(series)R5

R2s = 150+150 = 300ohms

R5s = 100+222.2 = 322.2ohms 

Step3: [R2s||R5s](series)R1

Req = [300*322.2/(300+322.2)]+ 47

    = 202.35ohms


2). Reduce to a single resistor. Go step by step and indicate the series or parallel combinations being reduced.




Sol:

Step1: R3(series)R5

R35= 220+100 = 320ohms

Step2: R35||R4

R4p= 320*470/(320+470)

   = 190.38ohms

Step3: R4p(series)R1

R4p1= 190.38+47= 237.38ohms

Step4: R4p1||R2

Req = 237.38*150/(237.38+150)= 91.92ohms






3). Reduce to a single resistor. Go step by step and indicate the series or parallel combinations being reduced.



Sol:

Step1: R2(series)R6

R26 = 150+330= 480ohms

Step2: R26||R3

R3p = 480*220/(480+220) = 150.86ohms

Step3: R3p(series)R4

R3p4 = 150.86+470 = 620.86ohms

Step4: R3p4||R5

R5p = 620.86*100/(620.86+100)= 86.13ohms

Step5: R5p||R6

R56p = 86.13*330/(86.13+330)= 68.3ohms

Step6: R56p(series)R1

Req = 68.3+47 = 115.3ohms

4). Find VAB:



Sol:

Step1: R4||R5

R45 = 470*100/(470+100)= 82.46ohms

Step2: R45(series)R3

R3s = 82.46+220 = 302.46ohms

Step3: R3s||R2

R3s2 = 302.46*150/(302.46+150)= 100.27ohms

Step4: R3s2(series)R1

R1s = 100.27+47 = 147.27ohms

Total current, I=30/147.27 = 0.2037A

VAB = 0.2037*100.27 = 20.43V




5). Find VAB and the power supplied by the source:



Sol:

Step1: R3||R4

R34 = 220*470/(220+470)= 150ohms
Step2: R34(series)R2

R2s = 150+150 = 300ohms

Step3: R2s||R1

Req = 300*47/(300+47)= 40.63ohms

VAB = 50V

Power supplied by the source, P = VI = V2/ Req
                           
                                              = (50*50)/40.63


                                = 61.53W

Physics Homework: Find the current in the..

Q) 57.0Ω resistor is connected in parallel with a 123.0 resistor. This parallel group is connected in series with a 24.0Ω resistor. The total combination is connected across a 15.0-V battery. Find
(a) the current in the 123.0Ω resistor(in A)

(b) the power dissipated in the 123.0Ω resistor(in W).

Sol:
Equivalent Resistance, Req= (57||123)series(24)
                          =[57*123/(57+123)]+23 = 61.95Ω

a) Total current in the combination, I= 15/61.95
= 0.242A
Voltage across parallel combination will be,
V=0.242*38.95= 9.43V
Hence current in 123ohm resistor is, I = 9.43/123= 0.0766A

b) Power dissipated, P= 9.43*0.0766 = 0.723W

Physics Homework: What is the potential difference across the three resistors?

Q) Three resistors, 26, 48, and 76 , are connected in series, and a 0.49 A current passes through them. What is

(a) the potential difference across the three resistors(in V)?

Sol:
Since the resistances are connected in series, the equivalent resistance will be Req = 26+48+76 = 150ohms
Total Voltage, V= I*Req = 150*0.49 = 73.5V
1) Potential difference across 26 = 26*0.49= 12.74V
2) Potential difference across 48 = 48*0.49= 23.52V
3) Potential difference across 76 = 76*0.49= 37.24V